لوله کاروگیت چیست؟

/لوله کاروگیت چیست؟
لوله کاروگیت چیست؟ 2018-10-07T08:15:23-01:00

لوله کاروگیت چیست و به چند دسته تقسیم می شوند؟

لوله کاروگیت به لوله های پلی اتیلن اطلاق می شود که دارای دیواره دوجداره بوده و از مقاومت فوق العاده بالایی برخوردار هستند. این لوله ها از مواد اولیه پلیمری پلی اتیلن ساخته می شوند. لوله پلی اتیلن دوجداره در ابعاد و قطرهای متنوع تولید می شوند. در این مطلب قصد داریم لوله های پلی اتیلن دوجداره را مورد بررسی قرار داده و انواع آن را معرفی نماییم. لوله پلی اتیلن دوجداره (لوله  های کاروگیت) به سه دسته تقسیم  بندی می شود:

  • لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت
  • لوله کاروگیت اسپیرال
  • لوله کرتیوب دار

What is corrugated pipe کاروگیت پایپ - لوله کاروگیت چیست؟

لوله های کاروگیت بر اساس دستورالعمل استاندارد ملی ایران به شماره 16961 در کارخانه تولید می شوند. هر سه مدل از لوله پلیمری دوجداره که در بخش فوق معرفی شدند، روش تولید مشابه یکدیگر دارند؛ اما در برخی از جزئیات مانند مواد افزودنی یا شرایط فرآیند اکستروژن در خط تولید، با یکدیگر متفاوت هستند.

*ویژگی های انواع لوله کاروگیت

1)لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

لوله دوجداره کاروگیت، پرکاربردترین لوله های پلاستیکی در صنعت آب و فاضلاب به شمار می روند. جداره خارجی این لوله ها به شکل حلقوی بوده و جداره داخلی آن ها صاف و یکنواخت است. این دسته از لوله ها، مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار یا تنش های مکانیکی محیط دارند و برای نصب به صورت دفنی، طراحی شده اند. لوله کاروگیت با قطر کوچک که برای نصب سطحی یا به عنوان پوشش کابل های مخابرات و برق مورد استفاده قرار می گیرد، شرایط عملکردی محدودتری دارد.

2)لوله کاروگیت اسپیرال

لوله های دوجداره اسپیرال، در واقع ساختاری شبیه به لوله های کاروگیت دارند با این تفاوت که لوله اسپیرال، به صورت کامپوزیتی تولید می شود. برای افزایش استحکام و دوام لوله اسپیرال، رشته های فولادی همزمان با قالب گیری مواد مذاب پلی اتیلن در قالب های مخصوص، به صورت مارپیچ در ساختار دیواره این لوله ها به کار می روند. رشته های فولادی بسیار مقاوم هستند و استحکام دیواره را چندین برابر افزایش می دهند؛ استفاده از لوله های دوجداره پلی اتیلن اسپیرال در خطوط لوله کشی عظیم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

3)لوله کرتیوب دار

لوله پلی اتیلن دوجداره کرتیوب دار، نوعی از لوله های پلیمری هستند که در ساخت آن ها علاوه بر پلی اتیلن HDPE، از پلیمر پلی پروپیلن نیز استفاده شده است. این فناوری موجب افزایش استحکام لوله های دوجداره پلی اتیلن می شود. خواص فیزیکی و شیمیایی لوله کرتیوب دار در تمام مراحل، بهینه سازی شده اند.

کاربردهای لوله کاروگیت چیست؟

به واسطه ویژگی های منحصر به فرد لوله کاروگیت، از این لوله ها با قطر متفاوت در اکثر صنایع استفاده می شود. برخی از مهم ترین کاربردهای انواع لوله دوجداره پلی اتیلن عبارت اند از:

  • نصب در سیستم های انتقال آب و فاضلاب شهری و روستایی
  • کاربرد در انتقال مایعات نفتی و مواد شیمیایی
  • کاربرد در ساخت منهول، سپتیک تانک و مخازن
  • استفاده به عنوان لوله های آبرسانی کشاورزی و انتقال آب ها و رواناب های سطح

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید لوله کاروگیت فاضلابی دوجداره در سایزهای مختلف می توانید با شرکت کاروگیت پایپ تماس حاصل نمایید.