اصول حفاری برای لوله کاروگیت

/اصول حفاری برای لوله کاروگیت
اصول حفاری برای لوله کاروگیت 2018-10-28T10:00:37-01:00

لوله کاروگیت یکی از لوله های پلی اتیلن با ساختار دو لایه است که به واسطه دوام و استحکام بسیار بالای آن، در اکثر پروژه های آب و فاضلاب به کار می رود. این نوع لوله ها در ابعاد و قطرهای متنوع تولید می شوند و هر کدام برای فشارهای عملیاتی خاص طراحی شده اند. لوله کاروگیت فاضلابی نیز نوعی از لوله پلی اتیلن دوجداره است که برای نصب در شبکه های انتقال فاضلاب شهری و روستایی به کار می رود.

Principles of drilling to corrugated pipe کاروگیت پایپ - اصول حفاری برای لوله کاروگیت

بدون در نظر گرفتن نوع سیال، نصب و راه اندازی یک خط لوله با استفاده از لوله های کاروگیت، مستلزم رعایت اصول حفاری برای لوله کاروگیت می باشد. عموماً روش حفاری هنگامی استفاده می شود که پروژه دفنی لوله پلی اتیلن در خاک، مورد نظر باشد. برای درک بهتر اصول حفاری کانال یا ترانشه برای نصب لوله ها در خاک، مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

 حفاری کانال و آماده سازی آن برای نصب لوله کاروگیت

نصب و راه اندازی شبکه های لوله کشی مبتنی بر انواع لوله کاروگیت، توجه به نکات اصولی حفاری و آماده سازی بستر و لوله ها اهمیت زیادی دارد. به طور کلی مراحل نصب لوله پلی اتیلن به روش دفنی عبارتند از: تهیه ابزار و لوازم مورد نیاز حفاری، تهیه دستگاه جوشکاری، حمل لوله تا موقعیت کانال، حفر استاندارد کانال ها، جایگذاری لوله ها در بستر، راه اندازی خط و تست نهایی آن.

نکته بسیار مهم در حفاری برای لوله کاروگیت، تأمین مصالح استاندارد و مناسب برای بسترسازی و همچنین اجرای کلیه عملیات حفاری و لوله گذاری طبق استانداردهای معتبر می باشد. انتخاب لوله ها، نوع اتصالات و ابعاد آن ها، روش های اتصال و جوشکاری، نوع مصالح، عمق کانال و ….، همه با استفاده از استانداردهایی مانند ISIRI، DIN، ISO، ANSI و  AWWA قابل اجرا هستند.

الف) بسترسازی مناسب: بسترسازی یکی از مراحل حفاری برای نصب لوله کاروگیت است که از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار می باشد؛ بسترسازی، پایداری لوله ها را در کانال تضمین می کند. این فرآیند باید به دقت انجام شود. انتخاب مصالح مناسب برای کف بستر، تعیین عمق استاندارد، انجام آزمون های خاک شناسی، ارزیابی فشارهای مکانیکی و دینامیکی خاک و عرض کانال، موارد مهمی هستند که در بسترسازی باید به آن ها توجه نمود.

ب)دانه بندی خاک بستر و مصالح پرکننده: پس از اینکه کانال استاندارد برای نصب لوله های کاروگیت حفر شد، کف، اطراف و روی کانال باید با مواد پرکننده به طور کامل پر شود. دانه بندی ذرات پرکننده بسیار مهم است؛ کف بستر نباید دارای قلوه سنگ یا کلوخه باشد؛ مصالح با دانه بندی متوسط می توانند پایداری لوله در کانال را افزایش دهند. علاوه بر این، خاک های اطراف لوله نباید حاوی ریشه های گیاهان باشد. کف بستر باید کاملاً یکنواخت و صاف باشد.

ج) مطالعات زمین شناسی و مکانیک خاک: اولین گام برای حفر کانال برای نصب لوله کاروگیت در خاک، تهیه یک نقشه کامل از محل است. محل مسیر لوله ها در نقشه باید علامت گذاری شود. توجه به شیب زمین در حفر کانال بسیار اهمیت دارد. شیب زمین، نحوه نصب لوله های پلی اتیلن در کانال را مشخص می کند.

برای نصب لوله ها در کانال هایی که در زمین های شیبدار حفر می شوند، استفاده از بلوک های نگهدارنده ضروری می باشد؛ این بلوک ها از سر خوردن و حرکت لوله در کانال جلوگیری می کند. کانال مورد نظر باید از محل منابع آب یا آب های زیرزمینی فاصله داشته باشد.

قطر لوله کاروگیت و عرض کانال باید با یکدیگر متناسب باشند؛ لوله ها باید به گونه ای انتخاب شوند که بتوانند به خوبی فشار لایه های خاک را تحمل کنند. درصد عناصر فلزی و سایر ترکیبات شیمیایی در خاک باید در مطالعات خاک شناسی برای حفر کانال به دقت تعیین شوند. حجم تردد وسایل نقلیه از روی سطح کانال نیز عامل دیگری است که جزو اصول حفاری برای لوله های کاروگیت تلقی می شود.

 خرید انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن

شرکت “کاروگیت پایپ” یکی از مجموعه های تجاری معتبر در زمینه تهیه و تأمین انواع لوله کاروگیت، اتصالات پلی اتیلن و لوله پلی اتیلن تک جداره است؛ محصولات این شرکت با بهترین کیفیت و قیمت مناسب به مشتریان ارائه می شوند. برای دریافت قیمت لوله کاروگیت و اطلاع از نحوه خرید این محصولات می توانید با این شرکت تماس حاصل فرمایید.