دفع فاضلاب خانگی توسط لوله کاروگیت

/دفع فاضلاب خانگی توسط لوله کاروگیت
دفع فاضلاب خانگی توسط لوله کاروگیت 2018-10-07T08:12:42-01:00

مسأله دفع فاضلاب خانگی به صورت بهداشتی و به صورتی که هیچ خطر آلایندگی برای محیط زیست ایجاد نکند همواره یکی از مهم ترین دغدغه های جوامع بوده است. استفاده از روش هایی که بتوانند مدیران را به این هدف نزدیک تر کنند، لازم و ضروری است. در همین راستا و با پیدایش لوله های پلیمری، مزیت این تجهیزات به تدریج برای مهندسان آشکار شد و به این ترتیب، انواع لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت برای دفع و انتقال فاضلاب و پساب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفتند.

Disposal of domestic sewage By corrugated pipe کاروگیت پایپ - دفع فاضلاب خانگی توسط لوله کاروگیت

در یک تعریف اصولی، فاضلاب به مجموعه ای از مواد زائد جامد و مایع اطلاق می شود که در انواع فاضلاب های خانگی، صنعتی، کشاورزی و …، از محل تولید، دفع می گردند. هر کدام از این فاضلاب ها حاوی مواد شیمیایی، یون ها و گازهای مختلف هستند که البته تعداد بی شماری باکتری و سایر موجودات ذره بینی نیز در محیط فاضلابی زندگی می کنند.

ضرورت دفع فاضلاب خانگی توسط لوله کاروگیت چیست؟

همانطور که می دانید فاضلاب های خانگی در اثر فعالیت های انسانی تولید می شوند که باید از محل تولید به صورت کاملاً بهداشتی دفع شوند. محیط فاضلاب، حاوی مواد آلی و معدنی متنوع و همچنین انواع میکروارگانیسم های زنده و فعال است. از سویی دیگر، مواد شیمیایی فاضلاب نیز ماهیت اسیدی دارند و دارای ماهیت خورندگی هستند. بدیهی است اگر فاضلاب به صورت بهداشتی دفع نشود، مشکلات زیادی برای ساکنین و همین طور محیط زیست ایجاد می کند. انواع لوله پلی اتیلن دو جداره به عنوان بهترین لوله های انتقال فاضلاب به صنایع معرفی شدند و با قطرهای مختلف در شبکه های لوله کشی مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه نصب لوله پلی اتیلن ابعاد متفاوت  در بسیاری موارد از جمله سیستم های آبرسانی و آبیاری و انتقال آب و فاضلاب شهری و روستایی رواج گسترده ای پیدا کرده است.

دفع فاضلاب خانگی توسط لوله دوجداره کاروگیت دارای مزیت هایی نظیر دفع بهداشتی، مقاومت بالا در محیط فاضلاب، عدم رشد باکتری ها در دیواره لوله، عدم رسوب گرفتگی، پایداری در برابر فشار و تنش و … می باشند.

مسیر دفع فاضلاب خانگی توسط لوله کاروگیت چگونه است؟

برای انتقال فاضلاب از محل تولید تا محل تصفیه خانه از لوله کاروگیت با قطرهای مختلف استفاده می شود. این دسته از لوله ها به صورت دفنی در زیر زمین نصب می شوند. فاضلاب خانگی وارد مسیر اصلی لوله کاروگیت می شود و از آن قسمت به شبکه اصلی فاضلاب شهر انتقال می یابد.

در یک سیستم دفع فاضلاب خانگی، بخش های مختلفی وجود دارد. امروزه در تمامی بخش های خطوط لوله فاضلاب، از لوله پلی اتیلن و لوله های کاروگیت استفاده می شود. اصلی ترین قسمت های سیستم دفع فاضلاب خانگی عبارتند از: مجرای فاضلاب، لوله های اصلی فاضلاب خانگی، لوله های جانبی و انشعابات و لوله های کنترل که مسئول جمع آوری حجم بالای فاضلاب تا تصفیه خانه هستند.