جمع آوری فاضلاب های شهری توسط لوله کاروگیت

/جمع آوری فاضلاب های شهری توسط لوله کاروگیت
جمع آوری فاضلاب های شهری توسط لوله کاروگیت 2018-11-02T05:08:14-01:00

لوله کاروگیت، یکی از انواع لوله های پلی اتیلن است که از مواد اولیه پلیمری و به صورت دوجداره ساخته شده است. سطح داخلی لوله کاروگیت صاف است، اما جداره خارجی این لوله آجدار (حلقوی) می باشد؛این لوله ها در مقایسه با نوع لوله های پلی اتیلن تک جداره و سایر لوله های پلیمری مانند لوله پی وی سی، از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد.

ویژگی های منحصر به فرد انواع لوله کاروگیت موجب شده است این لوله ها در صنایع مختلف، بخصوص انتقال آب و فاضلاب های شهری کاربرد فرآوان داشته باشند. در این مطلب قصد داریم به اهمیت نصب این لوله ها در تأسیسات فاضلاب شهری بپردازیم اما پیش از آن، اندکی در مورد کاربردها و خواص آن ها بحث خواهیم کرد.

Collect Sewage Urban By corrugated pipe کاروگیت پایپ - جمع آوری فاضلاب های شهری توسط لوله کاروگیت

کاربردهای لوله کاروگیت در تأسیسات لوله کشی

علاوه بر کاربرد لوله کاروگیت در پروژه های کوچک و بزرگ آب و فاضلاب شهری و روستایی، کاربردهای دیگری نیز برای این تجهیزات بیان می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از: کاربرد لوله کاروگیت در شبکه های جمع آوری آب ها و رواناب های سطحی در معابر شهرها؛ راه اندازی سیستم های هدایت آب های اضافی در مناطق صنعتی و زمین های کشاورزی؛ کاربرد لوله کاروگیت در خطوط آبیاری، آبرسانی و زهکشی؛ لوله کشی مسیر عبور سیالات شیمیایی نظیر گازها، مواد اسیدی، فاضلاب صنعتی، مواد قلیایی و …؛ انتقال پساب و دوغاب در فرآیندهای استخراج معادن؛ لایروبی کف رودخانه و دریاچه؛ انتقال مایعات نفتی در سکوهای دریایی؛ انتقال آب آشامیدنی در تأسیسات زیر دریایی و اقیانوسی.

 مزایا و ویژگی های لوله کاروگیت فاضلابی

یکی از انواع پرکاربرد لوله های دوجداره پلی اتیلن، لوله کاروگیت فاضلابی نام دارد. این لوله ها و تمام لوله های پلی اتیلن دارای مزیت های بسیار مفیدی هستند که موجب استفاده بیشتر آن ها در سیستم های لوله کشی شده است. دیواره لوله کاروگیت فاضلابی در برابر خوردگی اسیدی، اثرات گازهای خورنده و مواد شیمیای، مقاوم است؛ باکتری ها و میکروارگانیسم ها قادر نیستند بر روی دیواره لوله رشد کنند زیرا مواد اولیه تهیه لوله کاروگیت، ماهیت غذایی ندارد.

لوله کاروگیت پلی اتیلن در برابر ضربه، کشش، فشار و خمیدگی، مقاومت بالایی دارد؛ وزن این تجهیزات، سبک است و به راحتی می توان با روش های ساده جوشکاری، آن ها را به یکدیگر متصل کرد. این لوله ها دارای انعطاف پذیری نسبی قابل قبولی هستند. محل اتصال دو لوله هرگز دچار نشتی نخواهد شد. قیمت لوله کاروگیت در مقایسه با لوله های فلزی بسیار کمتر است، لذا خرید این لوله ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.

 انواع فاضلاب شهری و انتقال آن ها توسط لوله کاروگیت

همانطور که می دانید فاضلاب ها جزو پسماندهای خطرناک و آلوده کننده محیط زیست در شهرها محسوب می شوند، بنابراین انتقال بهداشتی آن ها توسط لوله کاروگیت به طور مستقیم با سلامتی افراد جامعه و همچنین محیط زیست در ارتباط است. به طور کلی انواع فاضلاب را بر اساس منبع تولید به 5 دسته اصلی تقسیم بندی می کنند؛ فاضلاب شهری، صنعتی، خانگی، کشاورزی و بیمارستانی.

فاضلاب های صنعتی و بیمارستانی در مقایسه با سایر انواع فاضلاب، خطر بیشتری دارند؛ فاضلاب های کشاورزی نیز حاوی مقادیر زیاد سموم و آفت کش های شیمیایی هستند و فاضلاب های شهری و خانگی نیز حجم زیادی از پسماندهای انسانی را در بر می گیرد. استفاده از لوله های کاروگیت بسیار مقاوم در برابر محیط شیمیایی فاضلاب ها می تواند سلامت شهر و محیط زیست را تضمین کند.

 اصول مهم در طراحی خطوط لوله کشی فاضلاب با استفاده از لوله کاروگیت

طراحی خطوط لوله کشی فاضلاب با استفاده از لوله کاروگیت در اصطلاح مهندسی، پایپینگ نام دارد. برای اجرای یک خط لوله کاملاً ایمن و اصولی، به دستورالعمل ها و استانداردهای مهندسی نیاز است. علاوه بر آن، در دست داشتن نقشه کامل از محل نصب لوله ها اهمیت زیادی دارد. نوع و ابعاد لوله و همچنین تمام تجهیزاتی که برای راه اندازی این خطوط مورد نیاز است توسط مهندسان تعیین می شوند.

نصب لوله کاروگیت فاضلابی به دو روش سطحی و دفنی در پروژه ها انجام می شود. قطر لوله ها متناسب با حجم سیال در مسیر لوله کشی انتخاب می گردد و آزمون های لازم در مورد خاک، شیب زمین، فشار و … توسط کارشناسان آزمایشگاه اجرا می شوند. به طور کلی برای راه اندازی این سیستم به پارامترهای مهمی نظیر اندازه اسمی لوله، قطر داخلی و خارجی لوله کاروگیت، ضخامت دیواره، نرخ جریان مذاب، ضربه پذیری لوله و انعطاف پذیری حلقوی نیاز می باشد.

شرکت کاروگیت پایپ یکی از مجموعه های معتبر و فعال در زمینه تهیه و تأمین انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن می باشد. محصولات این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند. برای سفارش و خرید انواع لوله کاروگیت می توانید با این مجموعه تماس حاصل فرمایید.