مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی

/مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی
مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی 2018-10-07T08:16:05-01:00

برای نصب و راه اندازی خطوط انتقال آب و فاضلاب شهری، روستایی یا صنعتی، از دو نوع لوله با جنس متفاوت استفاده می شود؛ یک دسته از لوله ها که البته از لوله های قدیمی محسوب می شوند از بتن ساخته شده و دسته دیگر شامل لوله های پلیمری از جنس پلی اتیلن هستند. در این مقاله به طور اجمالی مروری بر کاربردها، مزایا و معایب هر یک از این دو لوله خواهیم پرداخت.

benefits Double polyethylene pipe Than Concrete pipe کاروگیت پایپ - مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی

لوله های پلی اتیلن دوجداره با طراحی ویژه دارای وزن سبک هستند، بنابراین حمل و نقل و نصب آن ها به سهولت قابل انجام است. این نوع لوله ها در شرایط سخت آب و هوایی مانند گرما و سرمای شدید، مقاومت بالایی دارند. در مقابل، لوله های بتنی سنگین تر بوده و استفاده از آن ها در مدت زمان طولانی در یک خط لوله ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد. میزان نشتی از لوله های بتنی در مقایسه با لوله پلی اتیلن دوجداره بیشتر است، به همین دلیل نصب لوله های پلیمری برای انتقال بهداشتی فاضلاب مناسب تر هستند.

مقایسه هزینه های کلی لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی

خریدانواع لوله پلی اتیلن دوجداره، از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه مواد اولیه برای تولید لوله های پلی اتیلن، کمتر از هزینه های تولید برای لوله بتنی می باشد. میزان مواد اولیه مصرفی نیز برای لوله پلی اتیلن کمتر بوده و از این لحاظ، سرعت عملیاتی خط تولید بالاتر است. مواد اولیه ساخت لوله بتنی از مصالح ساختمانی و درصدی مواد معدنی است، به همین دلیل است که این لوله ها گران تر هستند.

هزینه هایی که برای هر دو لوله پلی اتیلن دوجداره و لوله بتنی در نظر گرفته می شوند شامل نصب و راه اندازی خط لوله، خرید لوله و اتصالات، تجهیزات لازم برای لوله کشی، حفر ترانشه، بسترسازی و … می باشند. این هزینه ها برای لوله دوجداره پلی اتیلن بسیار کمتر از لوله بتنی خواهد بود.

ویژگی های کاربردی لوله های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت و لوله های بتنی

مقاومت در برابر مواد شیمیایی، عدم حمله میکروارگانیسم ها به دیواره، عدم خوردگی، پایداری خواص در برابر اشعه خورشید و عدم ایجاد رسوب در دیواره، مشخصات اصلی لوله های پلی اتیلن دوجداره هستند که جزو مزیت های آن در برابر لوله های بتنی محسوب می شوند. در واقع لوله های بتنی از سیمان و ماسه با درصد بالای سیلیس ساخته شده اند که این مواد در مقابل اسیدها پایدار نیستند و قارچ ها و جلبک ها می توانند در دیواره آن ها رشد کنند و در نهایت لوله تخریب می شود.

لوله پلی اتیلن دوجداره در مقایسه با لوله های بتنی، عمر طولانی تر دارند. از سویی دیگر، لوله های پلی اتیلن را می توان بازیافت کرد و لوله های درجه 2 یا 3 از آن ها ساخت. این لوله ها انعطاف پذیر هستند و می توان آن ها را در مسیرهای منحنی و ناهموار نصب کرد.

به طور کلی، استفاده از لوله پلی اتیلن دوجداره در تأسیسات لوله کشی، بسیار با ارزش تر از لوله های بتنی است. برای مدیریت هزینه های پروژه لوله گذاری در تأسیسات حیاتی، خرید هر یک از انواع این لوله ها با نظر مهندسان انجام می شود.