کاربرد لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت آبیاری و زهکشی

/کاربرد لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت آبیاری و زهکشی
کاربرد لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت آبیاری و زهکشی 2018-10-22T12:00:57-01:00

استفاده از انواع لوله‌های پلی اتیلن در صنعت، بیش از 60 سال است که در خطوط لوله کشی رواج یافته است به طوری که  امروزه شاهد آن هستیم که در بیش از 50% پروژه های لوله کشی از لوله های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت استفاده می شود. همزمان با ارائه فناوری های نوین در ساخت قطعات پلیمری، کاربرد لوله‌های پلی اتیلن در صنایع و پروژه‌های مختلف برای اکثر مهندسان شناخته شد تا جایی که در برخی از خطوط لوله، ترکیب چند لوله پلاستیکی نظیر لوله پی وی سی و لوله پلی اتیلن به طور همزمان به کار می رود.

Application double wall polyethylene corrugated pipe Drainage and irrigation کاروگیت پایپ - کاربرد لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت آبیاری و زهکشی

استفاده از مستربچ های مخصوص در روش پلیمریزاسیون باعث ساخت لوله‌های پلی اتیلن با خواص مکانیکی بهینه شده در مقایسه با انواع لوله های قدیمی شده است. یکی از کاربردهای اصلی لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت، استفاده از آن ها در پروژه‌های آبیاری و زهکشی می باشد. البته لازم به ذکر است که لوله های دوجداره کاروگیت برای سایر مصارف صنعتی نیز مناسب هستند و در این مطلب، تنها به این کاربرد خاصی می پردازیم.

ضرورت استفاده از لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت در شبکه های آبیاری و زهکشی

لوله‌های پلی اتیلن دوجداره در دو نوع کاروگیت و اسپیرال در کارخانه تولید می شوند. هر کدام از این لوله ها را می توان با توجه به حجم آب در موارد آبیاری و زهکشی استفاده کرد. به دلیل اینکه پلی اتیلن مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی دارد، لوله‌های ساخته شده از این مواد نیز از مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی و همچنین مواد شیمیایی اسیدی و بازی برخوردار است. به واسطه این خواص ویژه، از این لوله‌ها در شبکه های توزیع و انتقال آب در معادن که دارای درصد زیادی مواد شیمیایی هستند استفاده می‌شود.

یکی از مزیت های لوله‌های دوجداره پلی اتیلن کاروگیت را می توان به پایداری آن ها در برابر سرما یا گرمای شدید نسبت داد. از ویژگی باعث راندمان عملکردی این لوله ها در مقایسه با تجهیزات قدیمی مانند لوله های بتنی می باشد. انواع لوله‌های دوجداره دارای وزن سبک بوده و به این ترتیب، هزینه های حمل و نقل، نصب و راه اندازی را تا حد زیادی کاهش می دهند.

دیواره صاف و یکنواخت داخلی لوله های دوجداره پلی اتیلن کاروگیت، عدم رسوب گیری را در پی داشته و می توانند تا سال های طولانی (بیش از 50 سال و در برخی موارد، تا 100 سال) در شبکه لوله کشی باقی بمانند. دوام و استحکام بالای این لوله ها به علاوه انعطاف پذیری آنها، کاربرد لوله‌های دوجداره را در آبیاری و زهکشی افزایش داده است.

لوله کاروگیت که در شبکه های آبیاری و زهکشی استفاده می شوند در ابعاد 6 و 12 متری تولید شده و می توان به راحتی آن ها را به یکدیگر متصل کرد. قابلیت نصب لوله ها در زمین های ناهموار، یکی دیگر از مزیت آن ها محسوب می شود. این دسته از لوله های پلی اتیلن در برابر فشار و ضربه مقاوم هستند و می توان در فشارهای عملیاتی متفاوت از آن ها استفاده نمود.

صرفه جویی در مصرف آب، امکان کنترل ورودی و خروجی دبی آب از لوله، امکان نصب شیرهای کنترل و اتصالات مورد نیاز برای شبکه آبرسانی و خواص هیدرولیکی عالی، مهم ترین مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت در شبکه های آبیاری و زهکشی هستند.